пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów dobrze nie zaznaczy projektu trawnika bądź kwietnika jak małe żywe sztachety.

Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zacienia sąsiednie domy i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle rosłe a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie dosyć trudne.

Nic tak nie podkreśli krawędzi trawy bądź rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie chcą dobrze rosnąc w wskazanych terenach, niewysokie krzewy umieją utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach ewentualnie zastawią gołe placki gleby. Schludnie uformowany niewielki żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je małe jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niskie względnie wybujałe zielone ploty można pozyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy bywają o wiele droższe aniżeli rośliny liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta a także należny go redukować, tymczasem jego klasę Cis jest dozwolone zostawić samopas.Będzie błyskawicznie dojrzewał i ocali kolumnowy zarys.

Jeśli wasz zakamarek jest nader ciemny, powinno się aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja kategorii o złotawych względnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej dobitnego w słońcu, aliści nawet w chłodzie korona drzewa pozostają dosyć jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий