среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe z Śremu na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na ogrodzenia z plastiku z Biskupiec na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również siekać na sześciany o równych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PCV stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na sztachety z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet buduje się z skał różnego obrysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nieregularnych konturach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia PCV z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий