понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą i za ozdobę. Przeważnie takie sztachety Winylowe stawia się w nasłonecznionych położeniach, gdzie szybko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Co niemiara szyku maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina gałązek względnie kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, lecz wymagają także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastykowe mogą być niezmiernie wysmukłe, lecz powinno się je regularnie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie aranżuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий